Mecze na żywo - meczyki, transmisje online, sport live w internecie i tv

Jak narodził się futbol? Krótka historia piłki nożnej 06.03.2020 08:10

Jak narodził się futbol? Krótka historia piłki nożnej

Piłka nożna to najpopularniejszy sport świata, a jej rozgrywki śledzą miliony fanów na każdym kontynencie. Czy wiecie jednak, jak właściwie narodził się futbol? Prześledźmy historię piłki nożnej i dowiedzmy się, jak doszło do powstania fenomenu, który rozpala emocje miliony kibiców.

Robotnicze początki futbolu

Gwałtowna industrializacja i wytworzenie się klasy robotniczej pracującej w fabrykach, w drugiej połowie XIX wieku spowodowało, że pojawiła się także moda na nowe rozrywki. Polowania, brydż i dyskusje o polityce były dobre dla nudnych dżentelmenów z wyższych klas, którzy mieli zbyt dużo wolnego czasu, ale przeciętni zjadacze chleba musieli znaleźć sobie inne rozrywki. To właśnie dzięki temu, w dniu wolnym od pracy, czyli w niedzielę narodził się zwyczaj rozgrywania meczów piłki nożnej, na początku w mało zorganizowany sposób. Ta tradycja zachowana jest zresztą do dziś i większość ważnych meczów ligowych i w pucharach, rozgrywana jest w weekendy.

Już w 1888 roku, średnia liczba kibiców na trybunach w Anglii wynosiła 4600, a zaledwie 20 lat później było to już 23 100. Początkowo kluby były zupełnie amatorskie, a FA, czyli Football Association, pierwsza organizacja piłkarska na świecie, zakazała nawet pobieranie opłat za wstęp na stadion. Bilety jednak pojawiły się bardzo szybko i pierwsze zorganizowane klub piłkarskie powstały w Sheffield czy Lancashire. O ile robotnicy chętnie grali w piłkę, tak angielskie elity upodobały sobie inne sporty, chcąc oddzielić się od niższych klas – grali oni szczególnie w rugby i krykiet. Te ostatnie dyscypliny są dziś jednak niszowe, za to futbolem interesują się miliony.

Międzynarodowe rozgrywki w piłkę nożną

W ślad za Wielką Brytanią poszły wkrótce inne kraje i futbol upowszechnił się następnie w Holandii i w Niemczech. Niemcy zorganizowali pierwsze pełne mistrzostwa ligi w 1903 roku, choć sama Bundesliga powstała w obecnym kształcie dopiero 60 lat później. A już w 1904 powołano FIFA, czyli Światowy Związek Piłki Nożnej, w skład której na początek weszło siedem krajów. Pierwsze mistrzostwa świata zorganizowano w 1930 roku, a międzynarodowy rozwój futbolu przerwała na jakiś czas Druga Wojna Światowa. W piłkę nożną rywalizowano na światowym szczeblu również na Olimpiadzie, choć początkowo z zastrzeżeniem, że brać udział mogą w niej tylko amatorzy. W 1991 roku w Chinach odbył się natomiast po raz pierwszy Puchar Świata w piłce nożnej kobiet.

Wyzwania futbolu dziś

Dzisiaj piłka nożna zmaga się z zupełnie innymi problemami niż kiedyś. Problemem jest głównie korupcja, która była wynikiem szczególnie prezydentury Seppa Blattera, zakończonej w 2015 roku i konflikty interestów reklamodawców, klubów piłkarskich, a nawet władz państw, organizujących międzynarodowe puchary. Na piłkę nożną cieniem ostatnio rzuciły się także afery dopingowe, choć wygląda na to, że futbol najgorsze ma już za sobą. Wiele uporządkowano od tamtej pory i rozgrywki prowadzone są w sposób transparentny i uczciwy – co jest szczególnie ważne dla osób typujących mecze u bukmacherów. Kolejny Puchar Świata FIFA odbędzie się w 2022 roku w Katarze i wezmą w nim udział 32 drużyny. Szykuje się piłkarska uczta!
Jeśli łączy was piłka i typujecie zakłady u bukmachera, warto sprawdzić też ofertę kasyn na stronie Polskakasyno.com. Internetowe kasyna to mnóstwo świetnej rozrywki i przyjemny sposób spędzania czasu.

Podobne wpisy Brak danych do wyświetlenia
Wyniki na żywo Brak danych do wyświetlenia
Typy bukmacherskie
 1. Wojtek Gola Marcin Krasucki RAFONIX
  Polska FAME MMA PPV TV 28.03.2020 godz. 20:00

  LV BETTyp: Gola wygra
  Kurs: 1.75

   TYPUJ FAME MMA W LV BET  BONUS 1020 PLN  20 zł za darmo i bonus 1000 zł na start - więcej na www.lvbet.pl
  Pojedynek pomiędzy Wojtkiem Golą a Marcinem Krasuckim zaplanowano na późne godziny wieczorne. Sama częstochowska gala rozpocznie się już od 20:00, aczkolwiek starcie tych dwóch panów będzie jedną z walk wieczoru. W kursach bukmacherskich próżno szukać tzw. pewniaków, gdyż ekspercie mają wyraźny problem ze wskazaniem faworyta. Delikatną przewagą może pochwalić się debiutujący współwłaściciel, co może lekko zaskakiwać. Jak duża jest jednak różnica?

  Firma LV Bet, która od początku wejścia na rynek FAME MMA, także i teraz oferuje ciekawe rozwiązania. Przy okazji typów przed rywalizacją Wojtek Gola - Rafonix należy pochylić się nad sytuacji pierwszego z zawodników. Wojtek Gola, który jest także współwłaścicielem federacji, zadebiutuje w oktagonie. Czeka go dosyć trudne zadanie, aczkolwiek kursy są dla niego niezwykle łaskawa. Gola może liczyć na stosunkowo niski współczynnik - na poziomie 1.57. Z kolei jego przeciwnik, który stoczył już dwie walki oceniony został nieco wyżej. Kurs na jego wygraną oscyluje w granicach 1.85. Bardzo ciekawe wyglądają oferty na inne zdarzenia. Chociażby długość trwania samej walki proponuje nam o wiele większe kursy, zwłaszcza w przypadku zakończenia walki przed czasem. Kurs na takie zdarzenie wynosi obecnie 2.04.
  Typ bukmacherski
 2. Luxuria Astaroth ZUSJE Marta Linkiewicz LINKIMASTER
  Polska FAME MMA PPV TV 28.03.2020 godz. 20:00

  LV BETTyp: Linkimaster wygra
  Kurs: 1.47

   TYPUJ FAME MMA W LV BET  BONUS 1020 PLN  20 zł za darmo i bonus 1000 zł na start - więcej na www.lvbet.pl
  Walka pomiędzy Luxurią Astaroth a Martą Linkiewicz zaplanowano podczas sobotniej gali w Częstochowie. Całe wydarzenie rozpocznie się od godziny 20:00, a starcie tych zawodniczek będzie jedyną żeńską walką. Warto więc zaznajomić się z ofertą bukmacherską. Na ten moment kursy przewidują niezwykle wyrównany pojedynek, z lekką przewagą bardziej doświadczonej Linkimaster. Na kogo warto postawić przed sobotnią galą FAME MMA 6?

  Propozycja zakładów bukmacherskich LV Bet, tak jak w przypadku poprzednich gal FAME MMA wzbudza niemałe emocje. W typach przed walką Zusje - Linkimaster możemy przede wszystkim zauważyć ukłon w stronę doświadczonej Linkiewicz, ponieważ jest ona lekką faworytką pojedynku. Kurs na jej wygraną wynosi obecnie zaledwie 1.47. Debiutantka Luxuria Astaroth może jednak liczyć na spore uznanie, gdyż współczynnik na jej sukces oscyluje wokół liczby równej 2.00. LV Bet oferuje również bardziej atrakcyjne kursy na długość trwania samej walki. Bardzo wysoki współczynnik jest na to, że panie spędzą wszystkie rundy w oktagonie, intensywnie walcząc o zwycięstwo. Kurs na takie zdarzenie wynosi aż 4.60.
  Typ bukmacherski
 3. Marcin Najman Piotr Piechowiak BESTIA
  Polska FAME MMA PPV TV 28.03.2020 godz. 20:00

  LV BETTyp: Najman wygra
  Kurs: 1.75

   TYPUJ FAME MMA W LV BET  BONUS 1020 PLN  20 zł za darmo i bonus 1000 zł na start - więcej na www.lvbet.pl
  Pojedynek między Marcinem Najmanem a Piotrem Piechowiakiem zapowiada się naprawdę ciekawie. W sobotę, 28 marca od godziny 20:00 naprzeciw siebie staną bowiem podobni charakterystyką zawodnicy. Siła jest po stronie debiutanta, dlatego kursy bukmacherskie przewidują, że w Częstochowie to on podniesie rękę w geście zwycięstwa. Jak będzie naprawdę? Czy doświadczony Najman wygra drugą walkę z rzędu?

  Na pytanie postawione pod koniec poprzedniego akapitu dosyć trudno odpowiedzieć. Doświadczony "El Testosteron" oczywiście liczy na drugą wygraną z rzędu, aczkolwiek o to nie będzie wcale łatwo. Firma LV Bet w typach przed pojedynkiem Najman - Bestia stawia bardziej na Piotra Piechowiaka. Kurs na jego zwycięstwo kształtuje się obecnie na poziomie 1.65. Jeśli chodzi zaś o byłego boksera, należy wspomnieć raczej o współczynniku w granicach 1.75. Różnice są więc niewielkie, dlatego warto poświęcić więcej czasu temu spotkaniu.
  Typ bukmacherski
Ulubieni zawodnicy Musisz być zalogowany
Newsletter
Przejdź do mobilnej wersji serwisu

Hazard może uzależniać. Graj odpowiedzialnie.
Serwis przeznaczony TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Zakłady bukmacherskie nieodłącznie związane są w ryzykiem. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia skontaktuj się z serwisami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego. Serwis meczenazywo.pl ma charakter informacyjny, nie nakłaniamy i nie zachęcamy do uprawiania hazardu.

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne. Zezwolenie MF nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565;
Milenium Zakłady Bukmacherskie - zezwolenie MF nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599;
Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. - zezwolenie nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12;
TOTOLOTEK S.A. - zezwolenie nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485;
E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17;
forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.10.2016;
LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.9.2016.EQK